logo

Ani letos vás nemine bohatý divadelní, filmový a jiný doprovodný program. Těšit se můžete hned na dvě filmové projekce nebo celodenní divadelní program! Nově dojde i na literární čtení, besedy se zajímavými hosty a nějakou tu výstavu. Program zde budeme postupně doplňovat.

 

8. května | Bezručovy sady | Majáles warm up

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA
Pokud patříte mezi ty, kteří nemůžou Olomouckého majálesu dospat už nyní, a zároveň víte, že bude trávit předvečer majálesu v Olomouci, máme pro vás dobré zprávy. V Bezručových sadech totiž budeme 8. května od 20:30 pořádat filmovou projekci pod širým nebem, kterou si čekání na olomoucký svátek studentů příjemně zkrátíme. Majálesový „warm up“ obstará promítání kultovní absurdní sci-fi komedie Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela. Přijďte si zpříjemnit náladu při sledování české klasiky, která nezapomenutelným způsobem paroduje brakovou detektivní literaturu. Partnerem projekce je Pastiche Filmz.

 

HOSPODSKÝ KVÍZ OPEN AIR – MAJÁLESOVÝ SPECIÁL

U příležitosti majálesu jsme si pro vás připravili speciální díl populárního hospodského kvízu o skvělé ceny. To vše v předvečer majálesu v Bezručových sadech u mauzolea. Zaměření kvízu se ponese ve znamení tématu „Olomouc, univerzita a ČeskosLOVEnsko“. Pravidla oblíbené vědomostní soutěže jsme mírně upravili, soutěžit mohou týmy o maximálním počtu šesti členů. Počet týmů je omezen kapacitou parku, takže stropem bude cca 30 týmů. Čekat na vás bude klasických 56 otázek, včetně hudební a obrázkové poznávačky či bonusových otázek. A abyste byli odměněni za své znalosti, ceny jsme připravili hned pro osm nejlepších týmů. Těšit se můžete na odměny od UPointu a Premiere Cinemas Olomouc.

 

9. května | Bezručovy sady | Olomoucký majáles UP

PAMĚŤ NÁRODA

Paměť národa Střední Morava si klade za cíl shromažďovat vzpomínky pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje, které jsou důležitým svědectvím nejen o našich moderních dějinách, ale také o povaze českého národa v průběhu věků. Její archiv dosud nabízí autentické osobní příběhy a záznamy vzpomínek veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let a let pozdějších, duchovních, disidentů a také svědectví funkcionářů výkonné moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších.

Vedle natáčení pamětníků pořádají lidé z Paměti národa také workshopy a další vzdělávací akce pro děti i dospělé, organizují výstavy, připravují publikace či filmy založené na výpovědích pamětníků. V rámci Olomouckého majálesu UP proběhne benefice, kde budete moci na činnost Paměti národa přispět. Výtěžek bude využit na natáčení pamětníků sametové revoluce v Olomouci, důležité kapitoly v dějinách naší země i Univerzity Palackého. Pokud chcete Paměti národa pomáhat pravidelně, můžete se navíc stát členem Klubu Paměti národa. Děkujeme, že pomáháte nezapomenout na naši minulost a poučit se z ní.

 

GINGER THUNDER TRAVEL BLOG 
Vítězka Mistrovství ČR v autostopu, Švýcarského mistrovství v autostopu a dvojnásobná vítězka LowCost Race se podělí o zážitky ze stopu, prozradí, jak cestovat úplně bez peněz, a ukáže, jak splnit i ty nejšílenější výzvy: stopnout si loď, vlak, přespat u sekuriťáků, podojit ovci, 24 hodin na vše říkat ano, zasnoubit se ve stopnutém autě, vařit v michelinské restauraci či se po cestě dostat za jeden večer na dvě různé svatby. Posuňte hranice svého myšlení i vy a dorazte na přednášku!

 

STREET ART FESTIVAL PRO MAJÁLES
Součástí letošního Olomouckého majálesu, který proběhne 9. května, bude také streetartová exhibice, pořádaná ve spolupráci se Street art festivalem. V rámci majálesových oslav předvedou olomoučtí umělci Pauser, Guiltee a Oliver v Bezručových sadech, jak vzniká streetartová malba neboli mural. Speciální prostor a barvy připravujeme i pro ty fanoušky, kteří si sami budou chtít vyzkoušet práci se spreji, a oslavit tak nejen majáles, ale i toto pouliční umění.

 

CHAOSCOMPANY 

Chaoticky organizované olomoucké sdružení umělců, kreslířů, malířů, komiksáků, básníků, prozaiků a hudebníků. Vytváří díla nazývaná CHAOS. Velmi rádi šíří chaos mezi všechny bytosti světa. 
Chaosiště – takové hřiště, kde bude kreativita vířit. Snažíme se mířit na nudu a proti ní máme naše speciálni woodoo. Zaženeme ji uměním! Hlavní mise je být v klidu a společně se bavit. Co vás čeká? Bodypainting na přání, výtvarné aktivity (například tvorba cedulek s vlastním textem), chaos v přímém přenosu – streetart performance a vlastně nespočet neobvyklých zážitků, které nelze naplánovat. Hladký průběh zajistí olomoucká výtvarná skupina Chaoscompany a její přátelé.

 

CASCABEL 

Jsme organizace zabývající se pouličním uměním a jeho využitím pro práci s dětmi. Organizujeme volnočasový kroužek a příměstský tábor. Na majáles si pro vás připravíme workshop základů žonglování, pro zájemce i pár pokročilejších triků v passingu. Těšit se můžete také na vystoupení Cascabel Passing Trio.

 

PIN UP & VINTAGE STUDIO 

Kalhoty do zvonu, široké brýle či perly a rudá rtěnka? Ponořte se do víru desítek trendů a stylů, které se odrážely v módě Československa i celého světa za posledních sto let. Přijměte pozvání na dynamickou exkurzi do šatníků vašich rodičů a prarodičů a nechte se inspirovat módou, která nestárne. Módní přehlídkou „100 let módy“ vás provede Pin Up & Vintage studio.

 

SLAM POETRY

Anatol Svahilec
Anatol Svahilec – slamer na plný úvazek a varietní kašpárek. Je mladší, než vypadá, trpí vizuální senilitou. Mistr ČR 2014. Český slam reprezentoval v Belgii, Polsku, Rumunsku, Ghaně či Kanadě.

Martin Schweitzer
Jihomoravský slamer, který zahájil kariéru na slamovém semináři Roberta Hýska. Po úspěchu na prknech olomoucké scény založil vlastní klub v rodné Břeclavi a úspěšně přináší slam do míst, kde o něm doposud nikdo neslyšel.

Ellen Makumbirofa

Jsem mulatka, jsem látka, jsem lepící páska, jsem kráska i krásy jatka. Nejsem asiatka, ale afričeška. Je mi dvacet jedna, studuju psychologii, píšu a performuji básně, písně i slamy, tančím, zpívám a hraju divadlo. Snůška protikladů. Bitevní loď. Fontána emocí. Světlo, co žádá si o smrt. Snažím se vnášet do lidských životů kouzlo, jiskru, záblesk něčeho jiného, hloubku, upřímnost, autenticitu, svobodu a bláznovství – prostě samu sebe. Až mě potkáte, jistě vás budu uvnitř analyzovat! Je Boha, je svá, nesvá-zaná žena, člověk jako ty, do nahoty svou duši svlékajíc, krajíc krásy, co v každém z nás, snažím se nabízet znovu, zas… tak kdo chcete, ukousněte.

Martin Helcman
Martin Helcman je a) kadet dekadencie; b) byrokrat anarchie; c) apoštol blasfémie; d) magister farmácie. Nihilista, alkoholický alibista. Nie je bez chýb, nie je bežný a zásadne nikam nebeží. Nemá scenár, jeho duša je naveky zatratená. Vlastným nákladom vydal zbierku básní O pálení.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

STAND UP | STANDA 
Stand UP nebo hezky česky Standa je medvěd ušitý z chlupatých ponožek, kterého si pořadatelé Olomouckého majálesu Univerzity Palackého oblíbili natolik, že ho v roce 2013 učinili maskotem majálesu. Jméno přitom nedostal vůbec náhodné – Stanislavové slavili tehdy svátek právě v den majálesu (anebo byl majáles na svátek Stanislavů – záleží na úhlu pohledu). Tento sympatický dobyvatel všech zábavychtivých duší je od této doby maskotem olomouckých oslav jara, mládí, studentského života a akademických svobod, přičemž přísně dodržuje (a vlastně i udává) majálesový dress code – například v roce 2014 si v souladu s tématem pořídil slušivý superhrdinský kostým. Zkrátka maskot a ikona…

Víte, že…
– Standa má svoji šikovnou mámu? Už dříve jsme ji trošku vyzpovídali.
– má Standa i svoji facebookovou stránku? Lajkovat můžete zde.